Втілення додатків з зовнішніх джерел
Мета роботи. Ознайомитися з програмними інтерфейсами веб-сервісів, можливостями щодо втілення виконавчого коду на веб-сторінку. Набути практичних навичок щодо налаштування елементів коду, корекція стилів для візуальної однаковості, тестування втіленого додатку у різних браузерах та пристроях.
API. Інтерфейс програмування додатків
Інтерфейс програмування додатків (API, application programming interface) це набір готових класів, процедур, функцій, структур і констант, що надаються додатком (бібліотекою, сервісом) для використання у зовнішніх програмних продуктах. Використовується програмістами для написання різноманітних додатків.
API визначає функціональність, яку надає програма (модуль, бібліотека), при цьому API дозволяє абстрагуватися від того, як саме ця функціональність реалізована. Якщо програму (модуль, бібліотеку) розглядати як чорний ящик, то API - це множина «ручок», які доступні користувачеві даного ящика, які він може повертати.
Програмні компоненти взаємодіють один з одним за допомогою API. При цьому зазвичай компоненти утворюють ієрархію - високорівневі компоненти використовують API низькорівневих компонентів, а ті, в свою чергу, використовують API ще більш низькорівневих компонентів.
API для сайту - це скрипт, який приймає запити (за методами GET (site.ru / api.php? A = b), POST) і повертає не звичайний HTML для браузерів, а результат запиту у певному форматі (XML , JSON, php serialize ()-ed).
АРІ призначений не для користувачів, а для скрипта зі стороннього сайту / сервісу / програми, який посилає ці GET / POST запити, отримує результат і використовує дані. Запити скріпт надсилає щоб виконати певну дію (наприклад, як дію, яку виконують користувачі сайту через браузер).
Розробникам-програмістам АРІ потрібен для інтеграції з іншими сайтами / сервісами програмами, або автоматизації певних дій. Зазвичай, АРІ створюються для дуже популярних сайтів або сервісів.
Онлайнові картографічні сервіси
Картографічні сервіси є доволі популярними та корисними для користувачів веб та мобільних додатків, які зазвичай працюють в онлайн-режимі. Карти можна використовувати в оффлайн, але вони мають бути попередньо завантажені на пристрій, надається значно менше можливостей ніж при онлайн-режимі.
Картографічний сервіс - це спосіб надання веб-доступу до онлайн-карт. Карта створюється в геоінформаційній системі, а потім публікується в якості сервісу на сайті. Картографічний сервіс створює карти, об'єкти і дані атрибутів всередині багатьох типів клієнтських додатків. Одним з традиційних методів використання картографічного сервісу є відображення бізнес-даних поверх прошарків базової карти Google Maps, Bing Maps або інших ресурсах.
Онлайн-карти - специфічні веб-сервіси, що представляють собою віртуальну карту світу. На відміну від звичайних карт вони мають вигідні особливості:
- Доступність з любого пристрою, що під’єднаний до Інтернету.
- Наявність функцій навігації. Налаштування масштабу відображення.
- Можливість уставляння міток, прокладання маршрутів.
- Використання інформаційних прошарків.
Сучасні картографічні сервіси ідеально вирішують будь-які завдання, в яких потрібно показати певні місця і надати про них коротку довідку. Уставляння карти на сайт зводиться до додавання на сторінку фрейму, який відображає потрібний фрагмент місцевості безпосередньо з картографічного сервісу (наприклад, Google). Дещо складнішим є додавання власних міток, оскільки в кожного картографічного сервісу власні технічні особливості.
Карти Google
Google Maps є самою популярною і функціональною картографічною системою в Інтернеті. Сервіс надає карту та супутникові знімки всього світу (а також Місяця і Марса), панорамний перегляд вулиць (Google Street View), аналіз трафіку у реальному часі (Google Traffic), прокладання маршруту (автомобілем, пішки, велосипедом або громадським транспортом). З сервісом інтегровано бізнес-довідник і карту автомобільних доріг, з пошуком маршрутів. Google виконує вимоги щодо приховування картографічної інформації про секретні об'єкти.
Карти Google охоплюють всю земну кулю, однак їх деталізація від регіону до регіону відрізняється. Підтримуються 20 рівнів масштабу, у малонаселених регіонах до 18. Різні версії API та веб-інтерфейси можуть частково або повністю підтримувати вищі рівні.
Перегляд супутникового зображення може здійснюватися в режимі як «зверху-вниз» так і в «режимі польоту». Більшість аерознімків високої роздільної здатності зроблено з дронів, які пролітають над землею на висоті 240-460 метрів, інші зроблено з супутників. Знімки оновлюються на регулярній основі, але не менше як раз на три роки.
Основні додатки сервісу
- Google Earth. 3D модель земної кулі, що дозволяє переглядати знімки земної поверхні, змінювати масштаб і будувати маршрути пересування. Додаток надає трьохвимірне зображення земної поверхні (з врахуванням рельєфу), можливість спостереження під довільним кутом, поступове уточнення зображення в міру завантаження детальніших фотознімків, можливість плавної зміни масштабу.
- Google Moon. Перегляд зображень поверхні Місяця. Космічні знімки місячної поверхні постійно оновлюються, що надає можливість спостерігати за змінами. Наприклад, бомбардирування поверхні метеоритами викликає утворення нових кратерів.
- Google Mars. Забезпечує видиме зображення інфрачервоних знімків планети Марс. Можна перемикатися між даними, видимою та інфрачервоною передачею, отримати доступ до нових покращених даних Google Mars зі значно вищою роздільною здатністю, а також переглядати місцевість у форматі 3D та панорами з різних платформ Mars, подібно до Google Street View.
- Google Sky. Інструмент, який дозволяє користувачам розглядати карту видимого всесвіту, використовуючи фотографії космічного телескопа Габбл.
- Google Aerial View. Складається із зображень кутової аерофотозйомки, що надає можливість подивитись на міста «з висоти пташиного польоту». Є доступним на Картах Google у вибраних містах Сполучених Штатів та інших країн світу.
- Google Earth Voyager. Дозволяє віртуально побувати у визначних місцях чи віддалених куточках світу. Прямі трансляції дозволяють користувачам дивитися в реальному часі на дику природу по всьому світу.
- Indoor Google Maps. Надає можливість користувачам здійснювати переміщення в межах будівель, таких як аеропорти, музеї, торгові центри, університети, транзитні пункти та інші громадські приміщення (включаючи підземні споруди). Google заохочує власників громадських об'єктів надавати плани житлових приміщень своїх будівель. Користувачі можуть переглядати різні поверхи будівлі або станції метро, натиснувши селектор рівня, який відображається поруч із структурами, пов'язаними на кількох рівнях.
- Get Directions (Прокладання маршрутів). Послуга розраховує маршрут, час добирання та вартість. Доступно 4 види маршрутів: пішки, громадським транспортом, автомобілем та велосипедом. Спільно з Google Street View, такі деталі, як парковки та односторонній рух дуже легко зіставити з вибраним маршрутом. Інформація про маршрути доступна у всіх браузерах, а також на Google Maps для Android та iOS.
- Google Transit (Громадський Транспорт). Google активно співпрацює із сотнями транспортних відомств по всьому світу, щоб надати своїм користувачам відомості про розклади й маршрути руху громадського транспорту. На Google Maps представлено розклади руху транспорту для більш ніж мільйона зупинок, розташованих у понад 800 найбільших містах світу, в тому числі ця інформація доступна для міст України (дані надано партнером Google в Україні компанією EasyWay).
- Google Street View (Перегляд вулиць). Google Street View надає користувачам можливість «поблукати» в трьохвимірній проекції вулиць. Така функціональність стала можлива за допомоги кругового фотографування місцевості спеціальним обладнанням в режимі реального часу. В підсумку створюється багато сферичних панорам з прив'язкою до географічних координат та надається можливість перемикатись між ними, використовуючи для цього інтуїтивно зрозумілий інтерфейс, створюючи відчуття пересування в просторі. Є можливість розпізнавати пласкі поверхні на фотографії, такі як фасади будівель, також присутня можливість отримання найвдалішого ракурсу для перегляду вибраного виду.
- For You (Для тебе). Функція, що використовує штучний інтелект і надає список рекомендацій, подібно до новинної стрічки в соцмережах. Ця функція знайомить з новими закладами в містах або районах, які найчастіше відвідує користувач. Google Maps For You відстежує трендові місця, список яких може змінюватися в залежності від пори року.
- Your Match (Вам підійде). Функцію, що оцінює відповідність закладів до власних уподобань. Це дозволить користувачам підбирати і обговорювати заклади для спільного відвідування.
Наповнення карт
Карти Google Maps постійно оновлюються і вдосконалюються. Зйомка ведеться з використанням більш досконалої техніки, знімки регулярно оновлюються, з'являються схеми і фотографії нових маршрутів, не зазначених раніше. Створення маршрутів, планування подорожей - все це сьогодні стає можливим завдяки роботі тисяч людей по всьому світу.
- Супутники. В основу карт на Google покладено знімки місцевості з космосу. Вони здійснюються з супутника і оновлюються раз на кілька місяців. Знімки дозволяють наблизити зображення при збереженні чіткості до того моменту, коли на карті можна буде побачити будинок. Зробити фотографію з супутника раз на рік - це найменш витратний і тривалий з варіантів зйомки, але він не надає повного представлення про зміни. Компанія проводить ретельне «вивчення» місцевості, щоб великі міста були представлені свіжими даними.
- Автомобілі. Значну частину інформації про місто, його вулиці, будинки і пам’ятки, отримують за допомогою Google-мобілів. Це легкові машини, на даху яких встановлено камери, що дозволяють вести панорамну зйомку місцевості під час руху. В результаті проїзду за певним маршрутом формується його фотографічна модель (стереосферична панорама), яку можна обертати у всіх напрямках, що створює ефект присутності. Таким чином можна дізнатися такі деталі, як час роботи установ, вивіски яких знаходяться на фасаді будівель, наявність або відсутність в певному місці банкоматів та ін. Частота оновлення інформації різниться в залежності від розмірів і значущості міста і країни, в якій він знаходиться, тому інформація може виявитися неактуальною доки автомобіль знову проїде по вулиці. Складені автомобілем карти швидше допомагають зорієнтуватися на місцевості, ніж дізнатися подробиці про розташування того чи іншого закладу.
- Дрони. Один з перспективних способів складання карт - зйомка за допомогою дронів. Безпілотні апарати можуть дотримуватися заданої висоти, з легкістю долати перешкоди і вести зйомку з багатьох різних ракурсів. Вони можуть літати там, де складно пройти пішки і неможливо дістатися на машині. На жаль, законодавство багатьох країн перешкоджає широкому використанню дронів, тому, цей спосіб ведення зйомки поки не є поширений.
- Піша хода. Співробітники компанії підрозділу Street View виступають в якості першопрохідців на самих різних, часом не придатних для життя територіях. Ґрунтові дороги, узбережжя пляжів і лісові стежки - тепер ці дані будуть доступні для користувачів.
Google Maps для розробників
Google Maps надають можливості для використання своїх карт в сторонніх сервісах. Використовуючи Google Maps API, можна розмістити будь-яку карту на зовнішньому сайті, керуючи нею через JavaScript API. У складі засобів для розробників містяться наступні програмні інтерфейси (API):
- Android API. Створення і додавання власних карт для програм на базі Android.
- Javascript API. Створення і додавання власних карт для веб-сайтів.
- Geocoding API. Забезпечує доступ до служб геокодування статичних адрес через запит HTTP з метою розміщення контенту на карті.
- Directions API. Містить засоби для складання маршрутів, розрахунку часу поїздки, визначення відстаней.
- Places API Web Service. За допомогою HTTP-запитів можна отримувати інформацію про місця, визначених у даному API: організації, географічні об'єкти або пам'ятки.
Картографічний сервіс Google Maps засновано в 2005 році і на сьогодні він широко використовується у всьому світу. Протягом цих років «пошуковий гігант» надавав свої функції безкоштовно, однак тепер компанія Google запустила платформу під назвою Google Maps Platform, яка призначена для бізнесу та окремих розробників. Разом з цим пакетом багато функцій картографічного сервісу для комерційних користувачів стають платними. В нове ПЗ увійшло 18 інструментів API для роботи з картами, які потрапили в три категорії: «Карти», «Маршрути» і «Місця».
Щоб користуватися всіма перевагами сервісу, в тому числі для безлімітного сервісу API, компанія Google встановила тариф $ 200 щомісяця. За ці кошти розробник отримає необмежений доступ до всіх API. Для використання нової платформи розробникам доведеться в обов'язковому порядку використовувати спеціальний ключ, а також мати платіжний обліковий запис в рамках сервісу Cloud Platform.
Всі грошові кошти, які будуть виручені від картографічного сервісу Google Maps, будуть вкладені в розвиток і поліпшення карт. Для простого використання та втілення карт без API оплату не введено.
OpenStreetMap
OpenStreetMap — міжнародний проект, метою якого є створення вільної, відкритої карти світу. Велика кількість учасників по всьому світу додають дані про місцевість, в якій вони проживають, допомагають наповнити карту даними про об’єкти інфраструктури. Сайт фінансується за рахунок пожертвувань і може обійтися без реклами. Зацікавлені користувачі можуть збирати додаткові дані карт для проекту під час так званих Mapping Partys, надсилати існуючі дані або виступати в якості програміста.
Дані, зібрані учасниками проекту, є вільними, відкритими та безкоштовними. Вони отримані з відкритих джерел, передані урядовими та комерційними організаціями, а також зібрані в ході досліджень місцевості рядовими учасниками проекту. Дані від OpenStreetMap можна вільно використовувати для будь-яких цілей.
OpenStreetMap є не картою у звичному розумінні, а базою геопросторових даних. Вона містить географічні координати окремих точок та інформацію про об'єкти вищого порядку — лінії, що з'єднують точки, зв'язки, які можуть включати точки й лінії, а також атрибути всіх зазначених об'єктів. На основі одних і тих же даних OSM побудовано різноманітні сервіси, що відрізняються як способом відображення, так і функціональністю. А інтерфейс головної сторінки OpenStreetMap слід розглядати лише як приклад використання бази OSM.
Офіційного додатку немає, але карти OpenStreetMap використовуються в декількох програмах, наприклад, в Maps.me. Програма Maps.me базується на ресурсах OpenStreetMap, виводить офлайн-карти з навігацією на смартфон (додатки для Android і iOS) і надає інформацію про трафік і громадський транспорт. Maps.me надає корисні функції: збереження адрес, пошук пам'яток, автозаправних станцій, обмін власним місцем розташування з іншими користувачами.
Bing maps
Bing Maps - картографічний сервіс Microsoft, що в різні роки був відомий як Live Search Maps, Windows Live Maps, Windows Live Local, MSN Virtual Earth. Функціонал Bing Maps подібний до Google Maps.
Основна перевага Bing Maps Preview у порівнянні з аналогом від Google - це деталізація місцевості і висока якість зображення. Нові карти Bing містять фотографії з загальною роздільністю 121 трильйон пікселів. В Bing Maps Preview є режим перегляду вулиць на карті - Streetside. Додано спеціальні жести управління, що призначені для роботи з сенсорного екрану, а також нові іконки. Присутня функція прокладання маршрутів по автомобільним дорогам.
Для платформи Windows 8 створено програму під назвою Bing Maps Preview аналог Google Earth. Тут можна переглядати 3D-карти великої кількості міст світу, в додатку представлено багато фотореалістичних трьохвимірних моделей.
Nokia Here
WeGo - сервіс, що спрощує навігацію по місту: детальні маршрути, покрокові інструкції та інформація про кожний спосіб пересування. HERE WeGo показує маршрути, рекомендовані місця поруч з пунктом призначення, погоду і трафік. Є можливість вибору між доріжками для пішоходів, велосипедистів та автомобілістів.
MapQuest
MapQuest - один з перших картографічних сервісів в Інтернеті, що відкрився в 1996 році. Основна аудиторія MapQuest - жителі США, сам сервіс належить компанії AOL. На території Америки він дуже популярний - входить в першу трійку картографічних ресурсів.
WikiMapia
Wikimapia — відкритий багатомовний вікі-проект, що ґрунтується на поєднанні електронних мап (Google Maps, Google Earth та їм подібних) та Вікі-технологій. Проект започатковано в 2006 році з метою опису всіх актуальних об'єктів на карті Землі та створення онлайн-довідника об'єктів, що зафіксовані на електронній мапі багатьма мовами, де будь-який користувач може додавати власні довідкові статті та редагувати наявні.
Ресурс повністю безкоштовний і редагується користувачами під контролем адміністрації сайту. Користувачі можуть описувати об'єкти на онлайн-карті за допомогою вбудованих функцій редагування, додавати категорії, коментарі, описи та фотографії. Географічні об'єкти додаються користувачами зі всього світу, тому Wikimapia має детальну, повну і відкриту карту з більш ніж 26 млн. об'єктів.
Ключовим інструментом Wikimapia для верифікації місцезнаходження об'єкта на карті є пошук за категоріями об'єктів. Наприклад, в будь-якому населеному пункті можна вказати шукати тільки «готелі», «парки», «стадіони» або «вищі навчальні заклади».
Сайт Wikimapia доступний на десятках мовах. Великою перевагою ресурсу є можливість переглядати різні види карт від Google, Яндекс, Bing, Yahoo, OSM і Вікімапія. Це важливо, оскільки, наприклад, супутникові карти не відображують номера траси, на відміну від звичайної карти. Або Bing Карти можуть мати більш чіткі фотографії, ніж Google Maps.
NASA World Wind
NASA World Wind це3D інтерактивний віртуальний глобус, що використовує супутникові знімки NASA та аерозйомку USGS для побудови трьохвимірних моделей Землі, Місяця, Марсу, Венери. NASA World Wind використовує ліцензію з відкритим вихідним кодом. Внаслідок того, що при розробці використано технології (C#, DirectX), програма працює тільки під управлінням операційних систем Microsoft Windows.
Спочатку в програмі містяться карти з низькою роздільною здатністю. При наближенні певної ділянки на карті, зображення з високою роздільною здатністю викачуються з серверів NASA. Програма дозволяє вибирати масштаб, напрям і точку зору, видимі шари, проводити пошук по географічних назвах. Можливе відображення назв географічних об'єктів та держав.
NASA World Wind має розширювану архітектуру. Існують модулі для роботи з GPS, для відображення хмарності, землетрусів, ураганів у наближенні до реального часу та інше.
Карти «Мета»
Карти «Мета» є продуктом українського виробництва, що має покриття більшості міст у різних регіонах України. Мінімальний масштаб складає 100м, для віддалених регіонів надаються загальні карти з масштабуванням до 1 км. Навігація по картах досить зручна і типова для більшості подібних сервісів.
Крім будинків і автомобільних доріг докладні карти міст на «Меті» дозволяють відображати різні установи. Всі об'єкти відсортовано за категоріями: Транспорт, Освіта, Медицина, Державні установи, точки доступу Wi-Fi, а також камери ДАІ. Для різних міст набори подібних об'єктів відрізняються.
Після реєстрації на сервісі можна додавати власні об'єкти, які будуть відзначені як мітки на карті з коментарями користувача. При клацанні на будь-який пункт зі списку Мої об'єкти здійснюється швидкий перехід до обраного об'єкта. Така функція досить зручна при частій роботі з картами, наприклад, при складанні екскурсійних маршрутів.
Присутня можливість складання маршруту між різними точками на карті. В картах від «Мети» маршрут може бути складений за необмеженою кількістю точок, але маршрут між двома сусідніми точками прокладається не по автомобільних магістралях, а навпростець, незважаючи на будинки та інші перешкоди.
Для уставляння АРІ карт на сайт, потрібно звернутися до документації https://map.meta.ua/api
Файлові та мультимедійні сервіси
Файлові хостинги (файлообмінники)
Це спеціальні сервіси, що надають місця для розміщення файлів. Після завантаження користувачеві надається посилання, за яким можна вивантажити ці файли в будь-який зручний час. В Інтернеті натепер є багато таких ресурсів, що пропонують як платне, так і безкоштовне користування.
- Найпростіші файлообмінники не вимагають плати, і, відповідно, не надають жодного захисту для розміщених файлів, завантаженими документами може скористатися будь-хто. Зазвичай, на таких ресурсах присутня велика кількість реклами.
- Платний варіант передбачає приватне користування файлами. Користувач має власний акаунт, на якому зберігаються файли і закритий доступ для сторонніх осіб. Збільшено обсяг для завантажених файлів та надаються інші зручності.
Файлові хостинги є корисними для того, щоб передати великий за обсягом файл, оскільки передати його іншими засобами є незручно.
- FEX.net. Безпечний доступ до файлів користувача: документи, фотографії, дистрибутиви програм, фільми тощо. Реєстрація не обов’язкова.
- DropMeFiles. Реєстрація не потрібна. Необмежена швидкість завантаження / вивантаження. Зручне пересилання посилання на завантажені файли через SMS чи пошту.
- UAFile. Безкоштовний файловий хостинг, що зберігає файли протягом 30 днів. Об’єми файлів до 200Мб. Обмеження в часі для завантаження/вивантаження.
Відеохостинги
Відеохостинг - це сервіс для розміщення та перегляду відеоконтенту в браузері через спеціальний програвач. Контент подібних сервісів, зазвичай, створюють користувачі, що викладають відео для вільного чи комерційного перегляду. Відеохостинги набули популярності разом з поширенням широкосмугового доступу в Інтернет і здешевленням запам’ятовуючих пристроїв, на яких зберігають величезні обсяги інформації.
Більшість відеохостингів тематично не обмежують своє наповнення. Однак, деякі відеохостінги впроваджують контроль завантажених відео файлів на відповідність до публікації. Наприклад, користувачі завантажують відеоролики, не будучи їх правовласниками. Так, проти YouTube час від часу порушуються судові розгляди, в яких виробники музичних відеокліпів, фільмів або телесеріалів вимагають від Google (власника сервісу) грошової компенсації.
Відеохостинг сильно поміняв роль веб-камери - з поширенням безлімітного широкосмугового доступу в Інтернет, для багатьох це відкрило нові можливості і кількість користувачів невпинно зростає
YouTube
YouTube – популярний відеохостинг. Користувачі можуть додавати, переглядати і коментувати відеозаписи. На сайті представлено як професійно зняті фільми і кліпи, так і любительські відеозаписи, включно з відеоблогами.
Переглядати відео можуть всі користувачі, включаючи незареєстрованих. Після реєстрації на головній сторінці сайту з'являються додаткові модулі, такі як «Рекомендовані відео». Для перегляду деяких відео необхідно мати зареєстрований акаунт і підтвердження повноліття. Завантажувати відеозаписи можуть лише зареєстровані користувачі. Збереження записів безпосередньо з YouTube недоступно, але є програми, що дозволяють це робити.
Зареєстровані користувачі можуть створити власний канал. Це робиться для популярності та різних можливостей монетизації своєї аудиторії. Власників YouTube каналу можна розділити на 2 категорії: бізнес (канал компанії) і особистості (канал для себе). В них різні цілі і завдання, а значить і різний підхід до подання матеріалів.
На каналі користувача можна побачити ім'я користувача, дату реєстрації, кількість переглядів каналу, вік, останній вхід і країну проживання (кожен з цих елементів власник каналу може приховати); нові дії користувача (завантаження нових відео та додавання чужих записів в обране); на каналах глядачі можуть залишати коментарі.
Застосування відео в Інтернет постійно зростає, тому, стрімко вдосконалюються технології, що дозволяють швидко завантажувати відеофайли. Вміло застосовані відео можуть зробити сайт більш привабливим для користувачів. Популярним трендом в веб-дизайні є великі відео на задньому плані веб-сайтів. Відео-фони можуть відтворюватися плавно і не гальмувати на відміну від фонів, що створені за допомогою JavaScript, які вимагають завантажити певний код і зображення перш ніж користувач побачить результат анімації.
Ролик з YouTube можна вставити на сайт за допомогою кнопки «Поділитися». Для розміщення записів з YouTube використовується розширення EmbedVideo. В HTML-код достатньо прописати код наданого елемента <iframe>. Власник відео учасник може заборонити його використання на інших сайтах.
Відеозаписи зберігаються вічно. Вони можуть бути видалені власником або за запитом від правовласника в разі порушення авторських прав. На YouTube є система автоматичного розпізнавання нелегального контенту. Якщо в ролику використовується чужа звукова доріжка, може бути відключений звук.
На завантажені відео накладаються обмеження: за замовченням можна завантажувати відео тривалістю до 15 хвилин. Щоб завантажувати довші відео, потрібно виконати ряд умов зі свого облікового запису Google. Максимальний розмір файлу, який можна завантажити, становить 128 ГБ або 12 годин (залежно від того, що менше).
Іноді на перегляд відео накладаються вікові обмеження. Відео стають недоступні глядачам молодше за 18 років, користувачам, які не ввійшли в обліковий запис, а також тим, у кого увімкнутий безпечний режим. Обмеження за віком встановлюється, якщо в відео є: лайка, натуралістичні зображення і сцени насильства, зображення оголеної натури і матеріали сексуального характеру, демонстрація шкідливих або небезпечних дій.
Переваги сервісу
- Величезна аудиторія ресурсу. Безкоштовність користування.
- Немає обмежень на кількість завантажених відеоматеріалів.
- Налаштування відеоканалу. Можливість заробити на відео.
Докладний опис функціональності описано в документації сервісу
Vimeo
Vimeo - один з популярних сервісів для завантаження відео. Він менш популярний ніж YouTube, проте більшість роликів тут є якісними творчими роботами. У Vimeo працює система безкоштовного і платного тарифного плану.
Не зареєстровані користувачі на сайті можуть лише переглядати відео, додавати і коментувати відеозаписи дозволено після проходження процедури реєстрації. Безкоштовна підписка сильно урізана і обмежує користувача у розмірі відеофайлів, час публікації може займати більше години, а в самих відео може бути присутня реклама. Платна підписка дозволяє збільшити розмір завантажених відео, а також додаткові зручності.
Якщо власник відео дозволяє поширення, тоді уставляння на сайт здійснюється легко. При наведенні курсору на відео, з правого боку виникає панель з іконками. Функція Share викладає діалогове вікно з можливістю скористатися різними способами поширення
Переваги
- Для користувачів. Зрозумілий інтерфейс, якісний контент, що поділений на категорії. Присутні авторські збірки, топ-списки, відсутність реклами.
- Для авторів. Монетизація не через рекламу, а через прокат чи продаж авторського ролика. Творча спільнота, мінімум необ’єктивних, критичних відгуків. Дружня, професійна атмосфера.
- Для клієнтів. Конфіденційність розміщених матеріалів: професіонали завантажують відео в конфіденційне вікно, яке доступне тільки для клієнта. За допомогою зручної навігації по сайту можна подивитися роботи з різноманітних послуг, віднайти талановитого режисера або оператора для співпраці.
Онлайн-кінотеатри
Деякі онлайн-кінотеатри надають для перегляду ліцензійні безкоштовні фільми, однак за кращий контент доведеться платити.
Ivi. Популярний онлайн-кінотеатр, більшість фільмів можна дивитися безкоштовно з комп'ютера, Smart TV або мобільного пристрою. Для перегляду не потрібна реєстрація, доведеться лише подивитися кілька рекламних роликів. Сервіс пропонує тисячі кінострічок і мультфільмів, багато серіалів і телешоу. На сайті є докладна інформація про фільми, постійно з'являються трейлери новинок. Зручна навігація по жанрах, рекомендаційна система, швидкий пошук потрібних фільмів. Можливість складати списки обраного, писати відгуки та рецензії.
Megogo. Сервіс надає доступ до тисяч фільмів і телевізійних шоу, а також сотень різних телеканалів. Багато фільмів є безкоштовними для перегляду, але, звичайно, з рекламою. Кращі блокбастери можна брати в прокат або ж купувати для перегляду в будь-який час. Платна підписка надає можливість дивитися до 200 телеканалів, в тому числі і спортивних. На сайті присутня зручна програма передач, щоб швидко дізнаватися, де і що можна подивитися на даний момент. Присутня система рекомендацій і тематичні добірки фільмів за жанрами, хронологією або улюбленими акторами.
TVZavr. Онлайн-кінотеатр з ліцензійними фільмами і серіалами. Значна частина контенту доступна безкоштовно і представлена в спеціальному розділі сайту для зручності користувачів. Сервіс пропонує зручну систему пошуку і тематичні добірки фільмів. Кінотеатр доступний через браузер, на мобільних пристроях і Smart TV.
Okko. Контент цього онлайн-кінотеатру платний. Можна оформити підписку на окрему категорію фільмів або цілий жанр, а також купити або взяти в прокат певні кінострічки. При використанні сервісу на Smart TV частина контенту буде доступна в якості Full HD з об'ємним звучанням. Деякі фільми можна дивитися в 3D-форматі, якщо телевізор його підтримує. Можна дивитися відео через веб-браузер ПК, з мобільних пристроїв і навіть через консоль Sony PlayStation.
Google Play Фільми. Магазин контенту Google дозволяє купувати і брати в прокат найкращі твори світової кіноіндустрії. Контент доступний на комп'ютері в браузері Chrome, на смартфонах і планшетах з Android, на iPhone або iPad, на телевізорах з Android TV. Доступно багато добірок і універсальний пошук, що дозволяє знайти будь-який потрібний фільм. Деякі фільми доступні для безкоштовного перегляду.
Онлайн телебачення
Завдяки розвитку Інтернет-технологій, життя сучасної людини стає більш динамічним. Сучасні користувачі все рідше користуються звичайними телевізорами, але частіше проводять час в Інтернет. Онлайн телебачення стало доступним і популярним, завдяки різноманітності телеканалів і свободи вибору.
Переваги онлайн телебачення
- Подивитися передачу чи фільм можна в будь-якому місці, де є доступ до Інтернет.
- Будь-який з доступних телеканалів можна дивитися безкоштовно. Незалежно від того, скільки телеканалів дивиться користувач, оплачувати потрібно тільки Інтернет за тарифом провайдера.
- Практично всі медіа ресурси ведуть цілодобову трансляцію, тому подивитися передачу, серіал, реаліті-шоу можна в будь-який зручний час.
На сайтах онлайн телебачення можна вибрати будь-який телеканал: з регулярними випусками новин, серіалами, спортивними подіями, навчальними програмами чи передачами про навколишній світ. Зазвичай, перегляд каналу відбувається в форматі чіткого зображення. На сьогодні список телеканалів досить великий, тому, користувачеві буде з чого вибрати.
- TV онлайн Tivix. Безкоштовні ТВ онлайн канали, в прямому ефірі і в хорошій якості.
- Liveam Україна. Понад 100 ТВ і радіо каналів онлайн.
- Glaz. Канали в прямому ефірі.
- Tenet. Дивитися канали в хорошій якості на комп'ютері, планшеті, iOS, Android смартфоні.
- UseTV Україна. Перегляд українських телеканалів.
Widget TV
Widget TV - це невеликі додатки («віджети»), наприклад у Intel і Yahoo!, на базі Web TV, які доставляють контент, дані та інформацію спільноти безпосередньо з Інтернету на телевізор. Попередньо встановлені або завантажені віджети пропонують користувачам спосіб вибору параметрів телеперегляду і доступу до інформації. У найпростішій формі віджети висвічують на екрані «додаток», яке запускає локальні процеси, такі як найпростіші ігри. Великий інтерес для сервіс-провайдерів представляють віджети, які «перескеровують» телевізор на інші сайти в пошуках контенту. Одна з проблем для мовників - узгоджена поведінка віджетів на різних пристроях. З цієї причини виникла велика кількість різних платформ для віджетів. Ними сьогодні займаються розробники графічного або проміжного ПО користувацьких інтерфейсів (наприклад, браузер часто поставляється окремим постачальником контенту). Мовникам зручніше поставляти свої віджети, але тут вже виникає питання, як зробити так, щоб користувачам різних віджетів був однаково зручний доступ до контенту різних мовників. OTT мовлення також проблематично для Widget TV.
Інтернет-радіо
Радіо в Інтернеті - популярний напрямок в Інтернеті, що дозволяє самовиражатися, ділитися інформацією і спілкуватися зі слухачами. Інтернет радіо має мінімум контролю і цензури, Інтернет-трансляції не підлягають обов'язковій сертифікації і ліцензуванню.
Інтернет радіо простіше і дешевше створити і підтримувати, ніж FM радіо. Інтернет-радіо транслює через Інтернет, а не радіохвилі, тому, його можна слухати в будь-якій точці світу. Інтернет радіо не вимагає дорогого устаткування і програмного забезпечення.
При під’єднанні до Інтернет-радіо, ІР-адреса слухача передається на сервер радіо, таким чином збирається інформація з географії аудиторії. При реєстрації слухача на сайті або в додатку через соціальні мережі, можна отримати інформацію з його профілю. За зібраними даними коригується контент або налаштовується таргетована реклама.
Проблеми для власників Інтернет-радіо
- Конкуренція. В Інтернеті представлено значну кількість трансляцій FM станції і приватних Інтернет-радіо, тому, важливим є вибір власної ніші та привабливого бренду.
- Робота без перерви. Радіо має вести цікаві трансляції постійно, щоб слухачі не втратили інтерес.
- Складність в підборі дикторів. Диктор радіо, окрім відмінної дикції, має бути комунікабельним, ерудованим та вміти вибудовувати контакт з людьми і структурувати інформацію.
Стрімінг
Стрімінг - це потокова онлайн трансляція. До стрімінгового потоку відносять музику, відео та інформацію, яку користувач отримує безперервно в режимі реального часу. Сервіс гнучко налаштовується під потреби користувачів: від невеликих онлайн-конференцій до трансляції масштабних заходів з десятками тисяч одночасних під’єднань в хорошій якості.
Значна частина ринку стрімінгу відноситься до сегменту кіберспорту, тут геймери змагаються в режимі онлайн. Стрімінг відеоігор є складним завдання, оскільки ігри вимагають практично миттєвого обміну даними між контролером на сервері і екраном користувача. Затримки не повинні перевищувати кількох мілісекунд, оскільки це відбивається на якості зображення.
Популярні стрімінгові платформи вже увійшли в набір популярних Інтернет інструментів, а ринки стрімінгу подій та кіберспорту збільшують ряди користувачів.
Платформи для стрімінга
Найбільші медіахостинги пропонують як додатковий сервіс можливості для стрімінга. Інші платформи та сервіси спеціалізуються виключно на потоковому мовленні.
- Twitch. Найбільший стрімінговий майданчик Twitch.tv виріс з ресурсу justin.tv, який транслював стріми про тварин, спорт і політику. З 2011 року власники ресурсу перемикнулися лише на ігрову тематику. Twitch доступний через браузер на будь-якому пристрої, в тому числі для iOS і Android. Платформа проводить трансляції ігор і кіберспортивних турнірів і співпрацює з найбільшими конференціями та світовими чемпіонатами в ігровій індустрії.
- YouTube Live. Пропонує можливості для прямих трансляцій. Цей канал геймери вважають достатньо складним, тому YouTube Live зазвичай вибирається в якості додаткового майданчика.
- Facebook Live. Дивитися потоки в Facebook Live можна безпосередньо в момент їх запису або постфактум. Згідно зі статистикою, користувачі Facebook коментують прямі трансляції в кілька разів частіше, ніж звичайні відео.
- Mixer. Стрімінгова платформа, що належить Microsoft сфокусована на відео іграх. Сервіс інтегровано в Xbox One і Windows 10 і дозволяє грати і спілкуватися кільком гравцям одночасно. Можна влаштовувати інтерактив з глядачами, які можуть впливати на гру і віддавати стримеру голосу.
- Periscope. Служба потокового мовлення від Twitter. Додатки Periscope доступні для Android і iOS. Користувачі Periscope можуть транслювати відео в прямому ефірі, спілкуватися з глядачами, переглядати пропущені трансляції в записах, ділитися відео онлайн в соцмережах і проводити закриті трансляції для окремих користувачів.
- CyberGame.tv. Спеціалізується на потоковому мовленні для геймерів. Серед переваг - стабільна робота служб, постійно оновлюваний функціонал, зручна навігація і достатня різноманітність трансляцій з турнірів та фестивалів.
Відтворення аудіо на сайті
Веб довгий час був безмовним середовищем, але на сьогодні звук є дуже популярним. Продуманий звуковий супровід допоможе відвідувачам сайту отримати максимум вражень від сторінки і утримати їх на сайті.
Перші звукові формати дозволяли створювати файли з настільки великими розмірами, що на завантаження хвилинного музичного фрагмента потрібно було очікувати хвилинами, а то і годинами.
Технології розвиваються і веб-розробники розуміють, наскільки доречним є звук. Використання звуку внесло зміни до дизайну і конструкції сайтів. Наприклад, тепер на деяких сайтах ведеться радіомовлення (webcast — співзвучно до broadcast - віщати, передавати теле- або радіосигнали). Тисячі сайтів в Веб віщають в прямому ефірі. Вебcast широко використовують - від музики до прямих трансляцій президентських мов і спортивних ігор.
Якщо сайт має звуковий супровід, слід передбачити кнопку, яка дозволить користувачеві швидко вимкнути музику або звук.
Подібно до графічних файлів, аудіофайли теж мають власні формати. Загальноприйнятими форматами звукових файлів, які добре працюють на платформі Windows є формати WAV, AU, SND, МРЗ і MIDI. На платформі Macintosh застосовують формати AIF, AIFF, SND, AU, МРЗ і MIDI. Деякі з форматів (AU, SND, МРЗ і MIDI) є універсальними і можуть використовуватися як в Windows, так і в Macintosh.
HTML5 audio
Поява тегу <audio> в HTML5 надало можливості легко відтворювати звук. Найпростіший спосіб додати на сторінку аудіоплеєр. Це класичний варіант, коли застосовується тег audio, всередині якого:
- Прописується шлях до музичного файлу за допомогою тега sourse
- Вказується атрибут controls, що відповідає за показ панелі управління відтворенням
- Рядок "Ваш браузер не підтримує аудіоплеєр!" дозволяє користувачам, чиї браузери не підтримують стандарти HTML5, побачити, що на цьому місці мав бути аудіоплеєр.
Порядок роботи
- Ознайомитися з наведеними картографічними та мультимедійними сервісами та можливостями їх АРІ. Відкрити сторінку, що створена у попередній лабораторній роботі.
- Користуючись сервісом Google Maps втілити карту, що відповідає певному місцю: будинок студента, навчальний корпус Львівської політехніки, улюблене кафе чи пім’ятка. Нижче розмістити панорамний перегляд цієї або іншої місцевості. На карті проставити мітки, прокласти маршрути, змінити фон, схему відображення.
- Ознайомитися з наведеними мультимедійними ресурсами. Відредагувати засобами YouTube власне чи довільне відео. Додати звукове супроводження, зробити нарізку, додати субтитри. Втілити відредаговане відео у відповідну сторінку сайту.
- За допомогою тегу <audio> або audio.js додати музичний файл на сайт.
- Ознайомитися з іншими технологіями - Vimeo, Онлайн ТВ та кінотеатри. За бажанням додати до сайту відео чи віджет.
- Розглянути коди скриптів і, якщо це можливо, змінити розміри, колір шрифту для стильової сумісності дизайну.
- Протестувати сторінку на різних браузерах та пристроях.
- Розмістити тестову сторінку на хостингу. Результат виконання демонструвати в Інтернеті.
- Під час виконання роботи робити скріншоти основних етапів роботи. Оформити звіт.
Зміст звіту
- Назва та мета виконання лабораторної роботи.
- Скріни етапів виконання роботи та результати втілення карт на сторінки. HTML код, що було вставлено на сайт.
- Короткий опис редагування відео зі скрінами. HTML код, що було вставлено на сайт.
- Короткий опис уставляння аудіо зі скрінами. HTML код, що було вставлено на сайт.
- У висновку оцінити зручність використання АРІ картографічних та мультимедійних сервісів та різні можливості уставляння.
Контрольні питання
- Які особливості притаманні мові JavaScript, які можливості вона надає для розробників?
- Яким чином здійснюється інтеграція JavaScript на сайт користувача, яким чином браузер обробляє JavaScript-код?
- Які можливості надає бібліотека jQuery UI? Яким чином можна уставити динамічні елементи на сайт?
- Для чого розробляються АРІ додатків, яку функціональність вони надають?
- В чому переваги картографічних сервісів? Яким чином можна вставити онлайн карту на сайт?
- В чому проявляються відмінності різних картографічних сервісів?
- Назвіть вагомі відмінності відеохостингів Youtube та Vimeo. Яким чином можна вставити відео з сервісу на користувацький сайт?
- На які особливості відтворення аудіо файлів на сайті слід вважати: спосіб уставляння, формати файлів, режими відтворення?
- Особливості уставляння віджетів телевізійних каналів на користувацький сайт. Які переваги надає їх наявність
- Які послуги надають онлайн кінотеатри, яка між ними різниця?