Системи керування контентом

Мета роботи. Ознайомитися з можливостями систем управління контентом CMS. Набути практичних навичок щодо адаптації базових шаблонів під визначену структуру сторінки. Додати до базових сторінок різні елементи: навігація, кнопки, таблиці, форми. Спромогтися змінити фрагменти коду або стилів, для налаштування під тему сторінки.

Система управління веб-вмістом (Content Management System, CMS) - програмний комплекс, що надає функції створення, редагування, контролю та організації веб-сторінок. CMS часто використовуються для створення блогів, особистих сторінок і Інтернет-магазинів і націлені на користувачів, мало знайомих з програмуванням.

Основні функції CMS:

  • Створення. Користувач отримує універсальний інструмент зі створення контенту.
  • Управління. Можна обмежувати доступ до інформації, додавати, редагувати, видаляти і багато іншого.
  • Публікація. Сторінка повністю адаптується до дизайну сайту, необхідно тільки внести її в потрібне поле.
  • Подання. Можна змінювати кольорову палітру, розташування та інші дії з любим елементом на сайті.

Переваги використання CMS:

  • Зручність. CMS мають дружній інтерфейс і зрозуміле управління. Створення сайту за допомогою CMS не вимагає глибоких спеціальних знань і навичок. Зробити сайт на CMS можна швидко, що економить час.
  • Економія. Не потрібно звертатися до послуг фахівців і платити за це додаткові гроші.
  • Безпека. Завжди можна відмінити зроблені дії і допущені помилки не будуть критичними. В системи закладено засоби, що протистоять атакам хакерів, тому дані користувача будуть в безпеці.
  • Підтримка. За допомогою докладної довідкової інформації легко розібратися в функціях обраної CMS. Навіть безкоштовні CMS мають непогану технічну підтримку у вигляді спільноти користувачів. Користувачі певних CMS обговорюють на форумах різні питання, надають поради та розкривають певні нюанси. Частина цих користувачів займаються розробкою додаткових модулів, що гарантує безперервне покращення ядра системи управління контентом і створення нових можливостей.
  • Наявність шаблонів. До більшості CMS надається збірка платних та безкоштовних шаблонів, які створюються як розробниками так й користувачами системи.
  • Функціональність. Вміст (контент) цілком відокремлено від візуального представлення сайту, що значно спрощує редагування вмісту сайту. Більшість CMS містять візуальний онлайновий редактор, або мають такий додатковий модуль. Кожен розділ або підрозділ має власні налаштування та конфігурації. Залежно від вимог можна змінити сайт до найдрібніших деталей.
  • Комплексність. Більшість CMS мають модульну архітектуру, а їх функціональність легко розширюється за допомогою плагинів. Наприклад, якщо до сайту потрібно додати форум, то достатньо встановити і налаштувати відповідний модуль CMS. Це краще, ніж писати з нуля або встановлювати зовнішній форум. Можна створювати окремі вкладки і надавати контроль над ними для кількох осіб (стрічка новин, блоги та ін.).
  • Незалежність. Користувач CMS не залежить від розробників. Він може змінювати конфігурації від свого профілю, на що не потрібно дозвіл або згода розробника.
  • Можливість розширення. Можливість додавати зовнішні модулі або писати власні. Можна змінити систему і не втратити інформацію, сайт також буде функціонувати.
  • Дружність. Система проста і наочна у використанні. Можна змінити структуру, поміняти місцями пункти, розділи, кореневу папку, підняти рядок вище або нижче.

Недоліки:

  • Потрібен час на засвоєння конкретної CMS.
  • Іноді функціональність CMS виявляється недостатньою, або не такою, як потрібно, і тоді доведеться довго шукати рішення здебільшого дріб'язкових проблем.
  • Для простих сайтів функціональність CMS, як правило, виявляється надмірною, і як наслідок - сайти на CMS працюють повільніше, займають більше місця на хостингу, в більшій мірі схильні до збоїв.
  • В багатьох поширених CMS, на жаль, існують проблеми з безпекою, через що сайт можуть зламати хакери.

Кожна CMS незалежно від виробника створюється з врахуванням вимог користувача. Деякі системи орієнтовані на вирішення конкретних завдань, а інші стали універсальними і практичними для будь-якого типу контенту. Деякі CMS мають багато функціональних розділів і підрозділів, інші, навпаки, складаються з єдиної системи.

Програмної забезпечення може бути як платним, так і безкоштовним. Крім того, виробники передбачили модулі з відкритим і закритим кодом. Комп'ютерний світ не запропонував чіткої класифікації програм. Але на сучасному ринку з'явилися явні лідери.

Безкоштовні популярні системи управління

Безкоштовні продукти не поступаються за якістю платних програмах. У більшості випадків безкоштовні CMS є значно ефективніше і продуктивніше. Оскільки над ними працюють не тільки фахівці, а й армія їх прихильників.

Популярність використання безкоштовних CMS

WordPress

WordPressWordPress є популярною системою, що дозволяє створювати сайти різного типу, інформаційні, новинні тощо, але в першу чергу, це найкраща система для блогів. Якщо створювати власний блог, або нескладний сайт інформаційного типу, на який періодично додаються нові статті, які можна коментувати, то саме WordPress - непоганий вибір. Розробники WordPress не висувають особливих вимог до сервера чи його програмному забезпеченню. Сайт на WordPress буде працювати на Linux и Windows серверах.

Гнучкість, простота і безкоштовність

WordPress безкоштовний, передбачено можливість створення абсолютно безкоштовного сайту на безкоштовному хостингу. Такої можливості немає в інших CMS. І хоч це недостатньо професійне рішення для серйозних застосувань, сам факт можливості потренуватися і створити особистий сайт безоплатно приваблює.

Простота при роботі і розробці на WordPress є суттєвою для початківців. Для класичної розробки немає жодних обмежень. Адміністративна панель досить інтуїтивна. Налаштування можна виконувати в режимі реального часу, тобто без перезавантаження сторінок.

Сайт на WordPress може бути якого завгодно типу. WordPress добре русифікований, для нього написано багато додаткових модулів і зроблено багато шаблонів. Звичайно, що користувач може сам внести зміни в дизайн.

Мінуси WordPress є типовими для популярних CMS - не надто швидка робота сайту, можливість збоїв при високій відвідуваності та періодичне виявлення недоречностей в скриптах. WordPress навряд чи підійде для складного сайту з великою функціональністю, порталу, Інтернет-магазину тощо - для них варто застосувати більш універсальні CMS.

Для збільшення функціональності WordPress вимагається знання мови програмування PHP та MySQL. Завантажити версію WordPress, різні шаблони до нього, отримати консультацію з різних питань та отримати безкоштовний хостинг можна на офіційному сайті системи.

Дизайнерські концепції і універсальність платформи

На платформі WordPress створюються тисячі готових рішень - шаблони або теми WordPress, що зазвичай є готовими сайтами і не потребують складних змін. Після вибору шаблону WordPress, його потрібно встановити, налаштувати через просту і зрозумілу адмінку і отримати готовий сайт. WordPress є універсальною платформу для створення будь якого сайту: блог, інтернет-магазин, онлайн-журнал, форум, соціальна мережа або корпоративний сайт.

Функціональність платформи

Функції різних сайтів можна між собою комбінувати. Це дуже зручно, наприклад, при створенні сайту компанії, на якому повинен бути корпоративний блог і передбачена можливість прийому оплати за товари або послуги.
Функції WordPress можна розширити, використовуючи плагіни і доповнення. Існують плагіни, що дозволяють організувати розсилку новин, підвищити SEO-оптимізацію, додати розділ з коментарями, інтегруватися з соціальними мережами, прискорити роботу сайту, додати контактні форми і форми запису, підвищити продажі в магазині і реалізувати на сайті повноцінний функціонал форуму або соціальної мережі. В офіційній директорії WordPress розміщено більше 53 тисяч безкоштовних плагінів.

Єдиний мінус, який може бути суттєвим, це зменшення швидкості сайту при використанні надмірної кількості плагінів. До того ж, багато плагінів можуть конфліктувати і не функціонувати належним чином один з одним.

Більшість преміум шаблонів на WordPress створюються адаптивними для відображення на мобільних пристроях. У сучасному світі без цього не обійтися, оскільки близько 50% трафіку - це мобільні користувачі. І сайти на WordPress на 100% відповідають цьому критерію.

SEO-оптимізація

У WordPress реалізовано можливості оптимізації під пошукові системи. У стандартному функціоналі передбачено мета-теги і SEO-поля для записів і об'єктів. Покращити роботу в цьому напрямку допоможуть безкоштовні плагіни Yoast SEO і All in One SEO Pack. Більшість безкоштовних плагінів мають преміум версію, яка бає розширений функціонал. Серед основних особливостей плагінів відзначають докладну SEO-статистику, в тому числі за частотою використання слів і словосполучень в тексті.

На SEO-оптимізацію позитивно впливає і мобільна оптимізація. CMS платформа WordPress це не тільки найпростіша, універсальна і гнучка система, а й найбільш адаптована під сучасні вимоги в області веб-розробки і оптимізована під просування у пошукових системах.

Безкоштовні та преміум шаблони WordPress

Один з найпростіших способів створити сайт на WordPress - використовувати шаблон. Від правильного вибору шаблону залежить не тільки якість роботи сайту та успіх бізнесу, але і безпека даних і даних користувачів. Особливо питання безпеки є актуальним, якщо говорити про безкоштовні шаблони, в які дуже часто зловмисники додають шкідливий код. Такий код в кращому випадку буде відводити трафік з сайту на інші веб-ресурси. У гіршому випадку є ризик підчепити вірус або піддатися хакерським атакам за рахунок закладених вразливостей.

Платні (або преміум) шаблони гарантують більш високий рівень безпеки і розміщуються на перевірених сайтах типу Themeforest або Templatemonster. Перед завантаженням шаблони уважно перевіряються фахівцями цих майданчиків. На таких сайтах працює система рейтингу і відгуків, яка допоможе дізнатися повну інформацію про розробників, їх статус та кількість випущених програмних продуктів. Та й самі розробники найчастіше не аматори, а професіонали зі стажем, тому високий клас рішень гарантовано!

Wordpress безкоштовні хостинги

  • wordpress.com Компанія-розробник Wordpress пропонує для своїх користувачів сервіс для розміщення блогів безкоштовно, а саме wordpress.com. Для WordPress це - спосіб додаткової популярності, а також багато непрямих можливостей заробити. Для блогера - шанс отримати безкоштовний сервіс для свого майбутнього сайту. Реєстраційну форму тут можна заповнити буквально за 5 хвилин. Домен буде третього рівня, тобто «ім’я.wordpress.com». На базі безкоштовного використання користувач отримує вже встановлені на сайті плагіни.
  • 000webhost.com Відмінний сервіс, де пропонують привабливі умови: висока швидкість, величезний обсяг наданої пам'яті, хороша підтримка.
  • hostpro.ua При реєстрації доменного імені надається безкоштовний хостинг на WordPress-платформі терміном на 1 рік. CMS-система і налаштування програмного забезпечення вже здійснено, користувач може відразу приступати до роботи.

Для кожного сайту виділено 1 Гб дискового простору. Управління сайтом здійснюється через панель управління WordPress. Створення поштових скриньок для домену на дану послугу недоступно. Але можна користуватися готовими формами зворотного зв'язку, які досить просто розмістити на сайті. Доступні встановлені плагіни і 6 готових шаблонів. Установка власних плагінів і тем для даної послуги неможлива.

Joomla

JoomlaРоблячи вибір серед CMS власники сайтів звикли виходити з потреб свого ресурсу. Існують системи управління, які добре підійдуть для невеликих проектів, є і такі, що дозволяють створювати великі і функціональні ресурси. Joomla поєднує в собі і простоту у використанні, і широкий вибір всіляких розширень і плагінів, без яких неможливо реалізувати масштабні завдання.

Прихильники Joomla запросто назвуть десяток причин, чому вони вибирають саме цей движок. Але варто віддати їм належне 一 наявність недоліків у цій CMS вони також визнають. Хоча треба визнати, що сильних характеристик у Joomla все ж більше.

Популярна CMS є складніше в освоєнні, ніж WordPress, але має більшу сферу застосування. Для Joomla розроблено величезну кількість модулів, таких як форуми, чати, блоги, Інтернет-магазини тощо. На ній можна сміливо робити складний багатофункціональний сайт.

Для Joomla існує значна кількість шаблонів, тому в виборі дизайну для сайту веб-розробник практично не обмежений.

На жаль, Joomla також має проблеми з помилками, дірками і гальмуванням сайту при великій відвідуваності. Втім, це не заважає багатьом шанувальникам Joomla вважати її кращим вибором для своїх сайтів. Завантажити різні версії системи, шаблони і задати питання можна на офіційному сайті системи.

Вагомі аргументи за використання систему управління Joomla:

  • Joomla поширюється безкоштовно. Joomla стала відмінним майданчиком для набуття досвіду, за що не потрібно платити.
  • Відкритий системний код Joomla надає можливість змінювати саму CMS. Звичайно, тут потрібні додаткові знання і вміння, але наявність цієї функції відкриває перед професіоналами значно більші можливості.
  • Величезна кількість розширень і компонентів для створення масштабних проектів. Вони також є у відкритому доступі, а оновлення для них випускаються регулярно. Встановлення розширень відбувається швидко й легко. Велика частина модулів русифіковані.
  • Безпека сайтів. Розробники постійно оновлюють систему, щоб позбутися від вразливостей, які можуть стати причиною злому. Регулярно випускаються плагіни, що націлені на надання додаткового захисту.
  • Joomla споживає досить невелику кількість ресурсів, на відміну від Бітрікс і Netcat. Тому, навіть створюючи великий сайт з величезною кількістю інформації, можна розраховувати, що він буде працювати не менш ефективно ніж невеликий проект.
  • В Інтернеті багато форумів і спільнот, на яких можна знайти відповіді на різні питання, які часом виникають і у користувачів, довідкову інформацію, а також навчальні матеріали.

Слабкі сторони Joomla

  • Joomla-сайти частіше за інших страждають від нападок хакерів.
  • CMS Joomla може викликати деякі складності в освоєнні. Особливо це стосується початківців.
  • Оскільки Joomla поширюється безкоштовно, в неї немає власної служби підтримки. Ця проблема вирішується великим набором порад в різних Joomla-спільнотах.
  • Joomla недостатньо хороша з точки зору SEO-просування. Насправді можна поставити пару додаткових розширень і цей недолік буде усунений.

Хостинг для Joomla

Що стосується хостингу Joomla, то він повинен бути максимально стабільний і надійний. Незважаючи на відсутність чітких системних вимог для движка, на практиці виявляється, що неякісний і вже тим більше безкоштовний хостинг призводить до частих збоїв в роботі CMS. Тому потрібно вибирати провайдера, що гарантує хороші технічні параметри.

Drupal

DrupalDrupal - система, яка використовується також як каркас для веб-додатків (CMF), написана на мові PHP і використовує як сховище даних реляційну базу даних (підтримуються MySQL, PostgreSQL та інші). Drupal є вільним програмним забезпеченням, захищеним ліцензією GPL, і розвивається зусиллями ентузіастів зі всього світу.

На Drupal працює більше 1 мільйона сайтів - від особистих блогів до сайтів компаній, політичних партій і державних організацій. Екосистема Drupal налічує понад 40 000 безкоштовних модулів для розширення і налаштування базової функціональності, більше 2500 безкоштовних тем оформлення, а також не менш як 1200 готових збірок, за допомогою на яких можна швидко і легко встановити Drupal з готовою специфічної функціональністю.

Ядро (Drupal core) містить функції, які є стандартними для CMS: реєстрація користувачів, адміністрування облікових записів, управління меню, налаштування макетів сторінки тощо. Drupal навіть без додаткових модулів може бути використана для простих сайтів, особистих і колективних блогів, форумів або сайтів спільнот, в яких матеріали створюються користувачами. Незважаючи на те, що Drupal пропонує досвідченим розробникам розвинений АРІ, для установки і адміністрування звичайних сайтів не потрібні навички програмування.

Drupal містить необхідні функції і підтримує сучасні тренди:

  • Вбудований візуальний редактор (WYSIWYG), за допомогою якого можна легко оформити текст, використовуючи прості інструменти форматування.
  • Підтримка адаптивного дизайну для забезпечення правильного відображення сайту на різних пристроях.
  • Покращено підтримку локалізації інтерфейсу і перекладу вмісту на різні мови.
  • Drupal можна інтегрувати в систему електронного документообігу організації, підключити інструменти аналітики і маркетингу, а також використовувати інші сучасні технологічні рішення.
  • Ця CMS підійде для створення форумів, блогів, онлайн-енциклопедій, сайтів спільнот. Однак навряд чи дану систему можна назвати універсальною.
  • У порівнянні з Joomla чи WordPress система Drupal вимагає ретельного вивчення та налаштування, вона не призначена для початківців без наявності спеціальних знань.
  • Для Drupal також надаються шаблони і модулі, але їх дещо менше, ніж для Joomla, крім того, по Drupal менше документації російською мовою. Завантажити Drupal і задати питання можна на офіційному сайті системи.

Інші безкоштовні CMS

  • TYPO3 - система з відкритим вихідним кодом і вільною ліцензією. Є гнучкою розширюваною системою з великою кількістю модулів і функцій. Написана на PHP, для зберігання даних використовує реляційну базу даних: MySQL, Oracle Database, PostgreSQL та інші. Працює на серверах Apache та IIS, на більшості операційних систем: Linux, Microsoft Windows, FreeBSD, Mac OS X і OS / 2.
  • MODX - професійний інструмент розробки сайтів, що дозволяє керувати сайтом на всі 100%. На відміну від більшості безкоштовних CMS, можна побудувати сайт будь-якої складності, практично з любим набором функцій, при цьому система не буде жодним чином впливати на html-код.
  • Opencart - система керування вмістом з відкритим кодом, призначена для створення Інтернет-магазинів. OpenCart може бути встановлена на веб-сервер Apache з підтримкою PHP5 і MySQL.
  • Magento - лідер в сегменті відкритих рішень для електронної комерції. Широкий набір функціоналу і безпрецедентна гнучкість дозволяють будувати на базі Magento складні рішення.
  • PrestaShop - система призначена для малого та середнього бізнесу і має більше 310 стандартних функцій для швидкого створення функціонального магазину.
  • Moodle - система управління навчанням (LMS), система управління курсами (CMS), віртуальним навчальним середовищем (VLE) або платформа для навчання, яка надає розвинутий набір інструментів для комп'ютеризованого навчання, в тому числі дистанційного.

Поради щодо вибору безкоштовної CMS

Вибір доцільної CMS залежить від різних причин, в першу чергу від тих цілей і завдань, які поставлено при створенні сайту, необхідної функціональності, і готовності долати труднощі в освоєнні конкретної системи.
Для стандартних сайтів підійдуть WordPress або Joomla. WordPress буде доречним для блогу, нескладного інформаційного сайту, Joomla - для сайту-порталу з різними додатковими можливостями. Якщо вимоги більш специфічні і розробник має час на освоєння системи і розробку сайту, можна використати інші CMS, що відповідають цілям і завданням сайту.

Для складного завдання можна вибрати комерційну CMS, це буде більш зручно та надійно.

Комерційні CMS

Комерційні CMS створюються приватними організаціями з метою продажу, що передбачає їх відчуження від компанії-розробника і самостійну розробку сайту на їх основі. Більшість студій воліють працювати саме з цим типом CMS.

  • «1С-Бітрікс: Управління сайтом» - лідер на ринку комерційних CMS. Є універсальним інструментом для створення корпоративних сайтів, Інтернет-магазинів, інформаційних порталів, сайтів спільнот, соціальних мереж та інших веб-проектів. До складу продукту входить більше 50 модулів для управління.
  • CS Cart – система, що створена для розробки та управління Інтернет-магазинами будь-якого рівня складності, починаючи від невеликих магазинів і закінчуючи віртуальними торговими центрами з великою кількістю різних вітрин, а також постачальників товарів.
  • DataLife Engine - потужна багатофункціональна система для управління новинами, публікаціями, статтями, користувачами. DataLife Engine призначена в першу чергу для організації власних засобів масової інформації та блогів в Інтернеті.
  • NetCat - система для створення сайтів будь-якого типу і масштабу: від лендингу до Інтернет-магазину. Система має просте управління і налаштування, багатофункціональність, відносно невисоку ціну.
    Крім цього значна кількість веб-студій використовують при створенні сайтів універсальні CMS власної розробки.

Критерії вибору комерційної CMS для створення сайту

  • Більшість CMS розробляються під стандартні завдання. Кожна CMS вимагає ретельного і кропіткого доведення під завдання сайту, причому не завжди це доведення можна здійснити засобами самої системи. Іноді подібні речі можуть зробити лише розробники.
  • Універсальна CMS, яка за ствердженнями розробників здатна вирішувати будь-які завдання, - швидше за все, є вигадкою, виключенням буде лише грамотно спроектована і добре продумана модульна структура.
  • Деякі CMS більше призначені для фахівців, ніж для звичайних користувачів.
  • Люба CMS вимагає часу для освоєння. Складність освоєння адміністративної частини потужної CMS не повинна відлякувати. Серйозний продукт за визначенням має широкі можливості, на вивчення яких потрібно витратити певний час.
  • Дорожча CMS не завжди є кращою, часто буває навпаки. Для вирішення простих завдань необов'язково придбавати найпотужнішу CMS
  • Певні CMS важко засвоїти внаслідок того, що вони є погано спроектованими.
  • Має бути забезпечена сумісність між CMS та програмами сервера, оскільки деякі з них мають досить специфічні вимоги до програмного забезпечення.
  • Не варто купувати CMS, автори якої не дають можливості її безкоштовного тестування протягом тижня.
  • CMS слід перевірити на наявність технічної підтримки та інформаційного супроводження, а під час тестування перевірити, як ця підтримка працюватиме. Не варто купувати CMS без супроводження.

Самописні CMS

Розробка CMS з нуля передбачає досить високий бюджет, оскільки робота ця досить кропітка і складна. Якщо унікальну CMS в готовому вигляді пропонує веб-студія, то зазвичай її ціна включена у вартість всього проекту.

Переваги

  • Самописна CMS дозволяє реалізувати функціонал під конкретний проект.
  • При створенні унікального движка можливо врахувати всі недоліки існуючих систем управління і звести їх до мінімуму. При цьому з кожної готової системи можна взяти свої плюси і розвинути їх.
  • Використання власної CMS, «заточеною» під конкретний веб-ресурс, дозволяє виключити різні плагіни, модулі та доповнення, що обтяжують сайт. Мінімум зайвого коду, що позитивно позначається на швидкості завантаження.
  • Імовірність злому сайту, створеного на самописний системі управління, мінімальна. Хакери в основному зламують ресурси, використовуючи незакриті «дірки» в популярних движках.

Однак всі ці переваги можливо отримати лише в тому випадку, якщо за розробку проекту береться справжній фахівець з великим досвідом. Тому, до вибору виконавця потрібно підходити вкрай відповідально.

Недоліки

  • Сайт з самописною системою управління вимагає прив’язки до розробників. В разі виникнення проблем з сайтом звернутися можна лише до них. Знадобилися доопрацювання? Сторонні програмісти навряд чи допоможуть, оскільки вони працюють переважно з популярними CMS (WordPress, Bitrix, Opencart). А це означає, що доведеться звертатися туди, де зроблено сайт.
  • Висока вартість проекту. Для замовників, які мають великий бюджет, це навряд чи буде мінусом. Але якщо розглядати більшість - далеко не кожен готовий викласти за сайт значну суму.
  • Складнощі при пошуку грамотного виконавця. Замовляючи сайт на самописній CMS у програміста, не можна бути на 100% впевненим в тому, що отримаєте в результаті те, що хочете. Розробка проекту може затягнутися, немає гарантії, що система буде повністю відповідати вимогам, в процесі роботи може виникнути потреба в додатковому функціоналі. І тут з'ясується, що в даному движку це не передбачено.

Отже, в яких же випадках слід робити вибір на користь самописного движка?

  • Є переконливі аргументи на те, що готові рішення (WordPress, Joomla, Drupal тощо) не підходять.
  • Впевненість в порядності розробника самописного движка - що він не підведе, а буде надавати постійну підтримку і виробляти необхідні доопрацювання.
  • Наявність необхідного бюджету.

Порядок роботи

  1. Розгорнути на хостингу безкоштовну CMS (на власний вибір).
  2. Ознайомитися з адміністративною панеллю і дослідити її можливості.
  3. Для роботи обрати базовий шаблон (або тематичний з галереї безкоштовних шаблонів). Внести зміни щодо назв та кількості розділів, додавання тексту, зображень, готових модулів. На сторінки шаблону додати сервіси та динамічні елементи.
  4. Дослідити інші можливості CMS. Перевірити роботу сайту в різних браузерах та пристроях. Перевірити роботу модулів сайту (надсилання електронного листа, опублікування нових, система коментарів тощо).

Зміст звіту

  1. Назва та мета виконання лабораторної роботи. Вказати доменну адресу створеного акаунту.
  2. Скріншоти послідовності роботи з коротким описом кожного з етапів.
  3. Зазначити застосовані модулі, їх призначення.
  4. У висновку оцінити зручність використання адміністративної панелі і наявних сервісів.

Контрольні питання

  1. Що називається системою керування контентом?
  2. Назвіть умови, за яких використовується CMS.
  3. Які основні переваги при використанні CMS отримує користувач, на які застереження слід вважати?
  4. Назвіть особливості CMS WordPress. Які переваги притамання цій системі?
  5. Які висуваються вимоги до WordPress хостингу?
  6. Які особливості притаманні CMS Joomla? Її особливості у порівнянні з WordPress?
  7. Які безкоштовні CMS є популярними, їх функціональне призначення?
  8. Які переваги отримує користувач від застосування комерційних CMS?
  9. Які критерії вибору комерційної CMS є вагомими?
  10. В яких випадках користуються самописними CMS? На які моменти слід вважати користувачам